Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

news img

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

Silná a vitální i ve svých 25 letech je stále dcera Radona jménem Liebe (Láska) na farmě Merkle ve Švábsku, která je stále v produkci a již dávno patří mezi žijící legendy fleckvieh plemene.

Tato velká dáma německého chovu fleckvieh se stala i jakousi ikonou, protože se může pyšnit nejenom velkou produkcí mléka a dlouhověkostí, ale i kombinovanou užitkovostí. A přináší potěšení i řadě dalších chovatelů, protože je živým symbolem udržitelnosti v chovu skotu. Také k velké hrdosti jejích majitelů rodiny Merkle v Krumbach-Attenhausenu.

Narodila se 31. července 1995 a od samého začátku byla docela nenápadná a bezproblémová. Edgar Merkle vysvětluje, že na trhu s dobytkem v Weilheimu si tuto mladou krávu okamžitě zamilovat a opravdu ji chtěl koupit. Odchována byla v chovu Kappelmeier v Maisachu. Aukční cena za toto zvíře byla tenkrát dobrých 2 500 Euro a jméno jí vybrala dcera pana Merklela Nadja.

Liebe (Láska) je chována ve volné stáji s individuálními boxy pro 160 dojnic, která byla postavena v roce 1994. I následný přechod na dojící robot zvládla bez problémů. Její celoživotní produkce činí 160 891 kg mléka s 6 309 kg tuku a 5 748 kg bílkovin. Průměrné mezidobí na úrovní 378 dní, ukazuje na její mimořádnou plodnost a zdraví. Jak vysvětluje farmář, stále jde o naprosto zdravou plemenici, proto uvažují o jejím dalším zapuštění. I to i proto, aby byla klidnější, protože je trochu paličák, jak to odpovídá tvrdohlavém stáří, ale jinak je velmi milá.

14. února 2020 porodila již dvacáté druhé tele. Z těch 13 bylo jaloviček a 9 býků, z nichž jeden zůstal ve stáji v přirozené plemenitbě. Ve stáji nyní stojí její dvě dcery, dvě vnučky, tři pravnučky a jedna prapravnučka, takže je zde pět generací této rodiny. Liebe (Láska) je také prababičkou prověřeného býka narozeného v roce 2009 jménem Rijeka, jehož matka má ukončených osm laktací.

Farmář uvádí, že dobré krávy potřebují čas na vývoj. A na této jeho teorii musí něco být, protože z jeho stáje pochází mnoho dalších krav s vysokou celoživotní produkcí. I když Liebe (Láska) staví všechny ostatní do stínu. Ale jak připouští chovatel, i ona neměla všechny laktace ideální.

Podle slov chovatele, jedna věc je jasná, Liebe (Láska) zůstane na farmě až do konce svého života, i kdyby už by přestala produkovat mléko.

 

Fotogalerie

Jedno z jejich velkých vystoupení bylo na jubilejní výstavě ve Wertigenu v roce 2015, kde byla korunovaná královnou dlouhověkých krav, k velké hrdosti jejího majitele Edgara Merkleho.

 Jedno z jejich velkých vystoupení bylo na jubilejní výstavě ve Wertigenu v roce 2015, kde byla korunovaná královnou dlouhověkých krav, k velké hrdosti jejího majitele Edgara Merkleho.

 
Vloženo: 04. 01. 2021       Stránka: Fleckvieh
Další články

Fleckvieh býk Warrior – bojovník pro všechny případy – komplexní býk alternativní linie s lehkými porody

02. 11. 2020 Fleckvieh

Slovo warrior v angličtině znamená bojovník a i tady bylo jméno dobře vybráno. Warrior byl už jako genomický býk velmi nadějný. Koneckonců už v té době byl s velkým odstupem nejlepší syn Warberga. Tento náskok s pomocí jeho dcer ještě zvýšil a stal se špičkovým komplexním zlepšovatelem méně obvyklé krve.

Fleckvieh býk Wiscona – stabilní kombinovaný býk s výborným exteriérem

30. 10. 2020 Fleckvieh

O tomto býkovi, synovi Willeho, ze známé a působivé dcery Ruapa Jany, se hodně diskutovalo již jako o mladém býkovi. Jeho matka Jana, z podniku Föttinger, je výjimečná kráva, která se zúčastnila již čtyř velkých výstav. Její výstavní kariéra začala v roce 2009 na Bundesfleckviehschau v Ilshofenu, kdy mezi druhotelkami získala druhé místo. Při výstavě v Ansbachu přesvědčila porotce i publikum a stala se vítězkou mladších krav. V Miesbachu na Bundesfleckviehschau 2014 na 6. laktaci a stejně tak o rok později na 7. laktaci na VFR-Tierschau 2015 ve Wertingenu získala titul starší šampiónka.

Fleckvieh býk Der Beste, neboli „ten nejlepší“, svoje jméno jenom potvrzuje

27. 10. 2020 Fleckvieh

Der Beste nemá ve svém původu jenom kombinaci špičkových býků (Dax x Reumut x Mandela), ale také výstavní matku z chovu Heidemarie Ferstl ve štýrském Trofaiachu, která je také vysoce produkční.

ZEPTER - velmi speciální outcross s pěkným vemenem

12. 10. 2020 Fleckvieh

Zepter je zdaleka nejlepší syn Zaspina, který pochází ze vzácné Z-linie. Z matčiny strany se jedná o velmi silnou rodinu krav, vyznačující se utvářením vemene a dlouhověkostí. Matka Zeptera jménem Nele, je dcerou býka Hotoed. Ten pochází ze vzácné linie, z krve býka Huss. Matka potom pochází z rodiny N z farmy Meyer z Colmbachu, z které pochází také býk Manigo MOR-252.

Fleckvieh býk Impossible s gigantickou plemennou hodnotou pro vemeno

29. 09. 2020 Fleckvieh

Slovo Impossible znamená v angličtině nemožný, neproveditelný. Toto jméno zřejmě dostal tento býk také proto, že při svém vstupu do plemenitby začínal s plemennou hodnotou pro vemeno na úrovni 134 bodů. A že toto jméno nese oprávněně, ukázal také se svými prvními dcerami, kdy jeho plemenná hodnota pro vemeno v srpnu 2020 je na úrovni 139 bodů. Je tak druhým nejlepším prověřeným býkem, kdy jenom jeden prověřený býk má o bod vyšší hodnocení. Ale i mezi mladými genomickými býků je jenom jeden býk lepší, také jenom o jeden bod. V této špici je ale Impossible jediným býkem, který dosahuje ve všech čtyřech souhrnných znacích exteriéru minimálně jednu směrodatnou odchylku.

Fleckvieh býk Weltmacht – je špičkový býk z osvědčené rodiny

14. 09. 2020 Fleckvieh

V roce 2019, při své premiéře, byl nejmladším na přehlídce býků v Neustdatu, o rok později však již vypadal jako by byl už na přehlídce potřetí, protože za ten rok ohromně vyspěl a dělá čest svému jménu (welt macht – svět tvoří).

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2021 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz