Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

news img

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

Silná a vitální i ve svých 25 letech je stále dcera Radona jménem Liebe (Láska) na farmě Merkle ve Švábsku, která je stále v produkci a již dávno patří mezi žijící legendy fleckvieh plemene.

Tato velká dáma německého chovu fleckvieh se stala i jakousi ikonou, protože se může pyšnit nejenom velkou produkcí mléka a dlouhověkostí, ale i kombinovanou užitkovostí. A přináší potěšení i řadě dalších chovatelů, protože je živým symbolem udržitelnosti v chovu skotu. Také k velké hrdosti jejích majitelů rodiny Merkle v Krumbach-Attenhausenu.

Narodila se 31. července 1995 a od samého začátku byla docela nenápadná a bezproblémová. Edgar Merkle vysvětluje, že na trhu s dobytkem v Weilheimu si tuto mladou krávu okamžitě zamilovat a opravdu ji chtěl koupit. Odchována byla v chovu Kappelmeier v Maisachu. Aukční cena za toto zvíře byla tenkrát dobrých 2 500 Euro a jméno jí vybrala dcera pana Merklela Nadja.

Liebe (Láska) je chována ve volné stáji s individuálními boxy pro 160 dojnic, která byla postavena v roce 1994. I následný přechod na dojící robot zvládla bez problémů. Její celoživotní produkce činí 160 891 kg mléka s 6 309 kg tuku a 5 748 kg bílkovin. Průměrné mezidobí na úrovní 378 dní, ukazuje na její mimořádnou plodnost a zdraví. Jak vysvětluje farmář, stále jde o naprosto zdravou plemenici, proto uvažují o jejím dalším zapuštění. I to i proto, aby byla klidnější, protože je trochu paličák, jak to odpovídá tvrdohlavém stáří, ale jinak je velmi milá.

14. února 2020 porodila již dvacáté druhé tele. Z těch 13 bylo jaloviček a 9 býků, z nichž jeden zůstal ve stáji v přirozené plemenitbě. Ve stáji nyní stojí její dvě dcery, dvě vnučky, tři pravnučky a jedna prapravnučka, takže je zde pět generací této rodiny. Liebe (Láska) je také prababičkou prověřeného býka narozeného v roce 2009 jménem Rijeka, jehož matka má ukončených osm laktací.

Farmář uvádí, že dobré krávy potřebují čas na vývoj. A na této jeho teorii musí něco být, protože z jeho stáje pochází mnoho dalších krav s vysokou celoživotní produkcí. I když Liebe (Láska) staví všechny ostatní do stínu. Ale jak připouští chovatel, i ona neměla všechny laktace ideální.

Podle slov chovatele, jedna věc je jasná, Liebe (Láska) zůstane na farmě až do konce svého života, i kdyby už by přestala produkovat mléko.

 

Fotogalerie

Jedno z jejich velkých vystoupení bylo na jubilejní výstavě ve Wertigenu v roce 2015, kde byla korunovaná královnou dlouhověkých krav, k velké hrdosti jejího majitele Edgara Merkleho.

 Jedno z jejich velkých vystoupení bylo na jubilejní výstavě ve Wertigenu v roce 2015, kde byla korunovaná královnou dlouhověkých krav, k velké hrdosti jejího majitele Edgara Merkleho.

 
Vloženo: 04. 01. 2021       Stránka: Fleckvieh
Další články

Zeiger - TOP 1 fleckvieh populace už po čtyři výpočty

25. 03. 2021 Fleckvieh

Jako syn Zazu ZEL-134 pochází ze vzácnější krevní linie.

Fleckvieh býk Meter Pp je v současnosti měřítkem mezi bezrohými býky

17. 03. 2021 Fleckvieh

Nejlepším německým bezrohým býkem je Meter Pp, který byl nakoupen na velké aukci skotu chovatelského svazu v Mühldorfu z chovu George Brandla z Dorfenu.

Fleckvieh býk DREAM BA‐131, to je sen, který se stal skutečností

29. 01. 2021 Fleckvieh

Svoje první výsledky z prověření začal v prosinci 2020 s hodnotou 129 GZW, když ještě o dva body proti minulému výpočtu přidal. A je tak nejlepším nováčkem mezi prověřenými býky. Přináší výborné mléko s vyváženými mléčnými složkami, beta kaseinem A2A2 a výbornou dojitelností. K tomu vysoká masná užitkovost z něho dělá velmi zajímavého býka kombinované užitkovosti. V exteriéru přináší dobrý rámec, s velkou délkou těla, s ideálně zauhlenými, suchými končetinami, stejně jako pěkně tvarovanými vemeny, s dobře postavenými a rozmístěnými struky.

Fleckvieh býk Der Beste - tvůrce krav

25. 01. 2021 Fleckvieh

Už měsíce, tak jak se telí další a další dcery býka GS DER BESTE, se chovatelé a šlechtitelé přesvědčují, že tento zlepšovatel je výjimečný.

GS DER BESTE, z kombinace Dax x Reumut x Mandela x Vanstein, pochází z chovu Kaufmann-Ferstl ve štýrském Trofaichu. Jeho matka na sebe upoutala pozornost na spolkové výstavě v Maishofenu v roce 2017. Sama pochází z hluboké rodiny, která se vyznačuje dlouhověkostí. Ona sama je už pětkrát otelená a nadojila přes 50 000 kg mléka. Její matka a babička nadojily více jako 75 000 kg mléka.

Fleckvieh býk Warrior – bojovník pro všechny případy – komplexní býk alternativní linie s lehkými porody

02. 11. 2020 Fleckvieh

Slovo warrior v angličtině znamená bojovník a i tady bylo jméno dobře vybráno. Warrior byl už jako genomický býk velmi nadějný. Koneckonců už v té době byl s velkým odstupem nejlepší syn Warberga. Tento náskok s pomocí jeho dcer ještě zvýšil a stal se špičkovým komplexním zlepšovatelem méně obvyklé krve.

Fleckvieh býk Wiscona – stabilní kombinovaný býk s výborným exteriérem

30. 10. 2020 Fleckvieh

O tomto býkovi, synovi Willeho, ze známé a působivé dcery Ruapa Jany, se hodně diskutovalo již jako o mladém býkovi. Jeho matka Jana, z podniku Föttinger, je výjimečná kráva, která se zúčastnila již čtyř velkých výstav. Její výstavní kariéra začala v roce 2009 na Bundesfleckviehschau v Ilshofenu, kdy mezi druhotelkami získala druhé místo. Při výstavě v Ansbachu přesvědčila porotce i publikum a stala se vítězkou mladších krav. V Miesbachu na Bundesfleckviehschau 2014 na 6. laktaci a stejně tak o rok později na 7. laktaci na VFR-Tierschau 2015 ve Wertingenu získala titul starší šampiónka.

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2021 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz