Fleckvieh býk Wiscona – stabilní kombinovaný býk s výborným exteriérem

O tomto býkovi, synovi Willeho, ze známé a působivé dcery Ruapa Jany, se hodně diskutovalo již jako o mladém býkovi. Jeho matka Jana, z podniku Föttinger, je výjimečná kráva, která se zúčastnila již čtyř velkých výstav. Její výstavní kariéra začala v roce 2009 na Bundesfleckviehschau v Ilshofenu, kdy mezi druhotelkami získala druhé místo. Při výstavě v Ansbachu přesvědčila porotce i publikum a stala se vítězkou mladších krav. V Miesbachu na Bundesfleckviehschau 2014 na 6. laktaci a stejně tak o rok později na 7. laktaci na VFR-Tierschau 2015 ve Wertingenu získala titul starší šampiónka.

V současnosti už má ukončených deset laktací, s průměrnou produkcí 10 388 kg mléka, takže již dávno překročila sto tisícovou hranici celoživotní produkce a přitom se stále těší dobrému zdraví, jak se sami můžete přesvědčit na přiloženém videu. Její maximální laktace byla šestá s 13 207 kg mléka a 4,07 % tuku a 3,31 % bílkovin. Byla také několikrát vyplachována, takže ve stáji je řada jejich dcer. Jana i její dcery nemají začátek laktace nijak vysoký, ale navyšují ji až do stého dne laktace. Možná to je recept pro odolnost a dlouhověkost této rodiny.

Známá je Jana ale také díky svým šesti synům po pěti otcích v plemenitbě, kteří jsou již všichni prověření. U nás kromě nově registrovaného Impossible RAD-582, jsou zde také Manuap MOR-235 a Dell BA-130 a samozřejmě také její nejlepší syn Wiscona HG-420. Kvalitní vemeno je v této rodině zřejmě pěvně zakotvené. Kromě nejslabšího syna, jehož otec měl vemeno 85 a tento syn má vemeno 107, všichni ostatní synové dosahují vemena od 119 bodů výše. Syn Dell, který už má ohodnocených 963 dcer, má vemeno stále na hodnotě 136 bodů (08/20).

Stejně jako i Wiscona, tak i všichni jeho polobratři se vyznačují pozitivními mléčnými složkami. Velmi dobré jsou u Wiscony znaky fitness, zejména perzistence je vynikající, ale dobré jsou i dlouhověkost a zdraví vemene. Výrazná je jeho masná užitkovost, je to tedy velmi dobrý představitel kombinované užitkovosti. V případě exteriéru má ve všech souhrnných znacích nejméně jednu směrodatnou odchylku. Výborné vemeno, rámcové a kapacitní dcery, s dobrými končetinami a výrazným osvalení, to jsou dcery Wiscony. Vzhledem k velkému rámci a nízké hloubce vemene je doporučován na dcery býka Everest.

Býk se také vyznačuje velmi dobrou vlastní plodností v ČR na hodnotě 111 (08/20) a je nositelem žádoucího beta kaseinu A2A2

Ke stažení katalogový list býka Wiscona v pdf.

 

Vloženo: 30. 10. 2020       Stránka: Fleckvieh
Další články

Zeiger - TOP 1 fleckvieh populace už po čtyři výpočty

25. 03. 2021 Fleckvieh

Jako syn Zazu ZEL-134 pochází ze vzácnější krevní linie.

Fleckvieh býk Meter Pp je v současnosti měřítkem mezi bezrohými býky

17. 03. 2021 Fleckvieh

Nejlepším německým bezrohým býkem je Meter Pp, který byl nakoupen na velké aukci skotu chovatelského svazu v Mühldorfu z chovu George Brandla z Dorfenu.

Fleckvieh býk DREAM BA‐131, to je sen, který se stal skutečností

29. 01. 2021 Fleckvieh

Svoje první výsledky z prověření začal v prosinci 2020 s hodnotou 129 GZW, když ještě o dva body proti minulému výpočtu přidal. A je tak nejlepším nováčkem mezi prověřenými býky. Přináší výborné mléko s vyváženými mléčnými složkami, beta kaseinem A2A2 a výbornou dojitelností. K tomu vysoká masná užitkovost z něho dělá velmi zajímavého býka kombinované užitkovosti. V exteriéru přináší dobrý rámec, s velkou délkou těla, s ideálně zauhlenými, suchými končetinami, stejně jako pěkně tvarovanými vemeny, s dobře postavenými a rozmístěnými struky.

Fleckvieh býk Der Beste - tvůrce krav

25. 01. 2021 Fleckvieh

Už měsíce, tak jak se telí další a další dcery býka GS DER BESTE, se chovatelé a šlechtitelé přesvědčují, že tento zlepšovatel je výjimečný.

GS DER BESTE, z kombinace Dax x Reumut x Mandela x Vanstein, pochází z chovu Kaufmann-Ferstl ve štýrském Trofaichu. Jeho matka na sebe upoutala pozornost na spolkové výstavě v Maishofenu v roce 2017. Sama pochází z hluboké rodiny, která se vyznačuje dlouhověkostí. Ona sama je už pětkrát otelená a nadojila přes 50 000 kg mléka. Její matka a babička nadojily více jako 75 000 kg mléka.

Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

04. 01. 2021 Fleckvieh

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

Fleckvieh býk Warrior – bojovník pro všechny případy – komplexní býk alternativní linie s lehkými porody

02. 11. 2020 Fleckvieh

Slovo warrior v angličtině znamená bojovník a i tady bylo jméno dobře vybráno. Warrior byl už jako genomický býk velmi nadějný. Koneckonců už v té době byl s velkým odstupem nejlepší syn Warberga. Tento náskok s pomocí jeho dcer ještě zvýšil a stal se špičkovým komplexním zlepšovatelem méně obvyklé krve.

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2021 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz