Fleckvieh býk Wiscona – stabilní kombinovaný býk s výborným exteriérem

O tomto býkovi, synovi Willeho, ze známé a působivé dcery Ruapa Jany, se hodně diskutovalo již jako o mladém býkovi. Jeho matka Jana, z podniku Föttinger, je výjimečná kráva, která se zúčastnila již čtyř velkých výstav. Její výstavní kariéra začala v roce 2009 na Bundesfleckviehschau v Ilshofenu, kdy mezi druhotelkami získala druhé místo. Při výstavě v Ansbachu přesvědčila porotce i publikum a stala se vítězkou mladších krav. V Miesbachu na Bundesfleckviehschau 2014 na 6. laktaci a stejně tak o rok později na 7. laktaci na VFR-Tierschau 2015 ve Wertingenu získala titul starší šampiónka.

V současnosti už má ukončených deset laktací, s průměrnou produkcí 10 388 kg mléka, takže již dávno překročila sto tisícovou hranici celoživotní produkce a přitom se stále těší dobrému zdraví, jak se sami můžete přesvědčit na přiloženém videu. Její maximální laktace byla šestá s 13 207 kg mléka a 4,07 % tuku a 3,31 % bílkovin. Byla také několikrát vyplachována, takže ve stáji je řada jejich dcer. Jana i její dcery nemají začátek laktace nijak vysoký, ale navyšují ji až do stého dne laktace. Možná to je recept pro odolnost a dlouhověkost této rodiny.

Známá je Jana ale také díky svým šesti synům po pěti otcích v plemenitbě, kteří jsou již všichni prověření. U nás kromě nově registrovaného Impossible RAD-582, jsou zde také Manuap MOR-235 a Dell BA-130 a samozřejmě také její nejlepší syn Wiscona HG-420. Kvalitní vemeno je v této rodině zřejmě pěvně zakotvené. Kromě nejslabšího syna, jehož otec měl vemeno 85 a tento syn má vemeno 107, všichni ostatní synové dosahují vemena od 119 bodů výše. Syn Dell, který už má ohodnocených 963 dcer, má vemeno stále na hodnotě 136 bodů (08/20).

Stejně jako i Wiscona, tak i všichni jeho polobratři se vyznačují pozitivními mléčnými složkami. Velmi dobré jsou u Wiscony znaky fitness, zejména perzistence je vynikající, ale dobré jsou i dlouhověkost a zdraví vemene. Výrazná je jeho masná užitkovost, je to tedy velmi dobrý představitel kombinované užitkovosti. V případě exteriéru má ve všech souhrnných znacích nejméně jednu směrodatnou odchylku. Výborné vemeno, rámcové a kapacitní dcery, s dobrými končetinami a výrazným osvalení, to jsou dcery Wiscony. Vzhledem k velkému rámci a nízké hloubce vemene je doporučován na dcery býka Everest.

Býk se také vyznačuje velmi dobrou vlastní plodností v ČR na hodnotě 111 (08/20) a je nositelem žádoucího beta kaseinu A2A2

Ke stažení katalogový list býka Wiscona v pdf.

 

Vloženo: 30. 10. 2020       Stránka: Fleckvieh
Další články

Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

04. 01. 2021 Fleckvieh

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

Fleckvieh býk Warrior – bojovník pro všechny případy – komplexní býk alternativní linie s lehkými porody

02. 11. 2020 Fleckvieh

Slovo warrior v angličtině znamená bojovník a i tady bylo jméno dobře vybráno. Warrior byl už jako genomický býk velmi nadějný. Koneckonců už v té době byl s velkým odstupem nejlepší syn Warberga. Tento náskok s pomocí jeho dcer ještě zvýšil a stal se špičkovým komplexním zlepšovatelem méně obvyklé krve.

Fleckvieh býk Der Beste, neboli „ten nejlepší“, svoje jméno jenom potvrzuje

27. 10. 2020 Fleckvieh

Der Beste nemá ve svém původu jenom kombinaci špičkových býků (Dax x Reumut x Mandela), ale také výstavní matku z chovu Heidemarie Ferstl ve štýrském Trofaiachu, která je také vysoce produkční.

ZEPTER - velmi speciální outcross s pěkným vemenem

12. 10. 2020 Fleckvieh

Zepter je zdaleka nejlepší syn Zaspina, který pochází ze vzácné Z-linie. Z matčiny strany se jedná o velmi silnou rodinu krav, vyznačující se utvářením vemene a dlouhověkostí. Matka Zeptera jménem Nele, je dcerou býka Hotoed. Ten pochází ze vzácné linie, z krve býka Huss. Matka potom pochází z rodiny N z farmy Meyer z Colmbachu, z které pochází také býk Manigo MOR-252.

Fleckvieh býk Impossible s gigantickou plemennou hodnotou pro vemeno

29. 09. 2020 Fleckvieh

Slovo Impossible znamená v angličtině nemožný, neproveditelný. Toto jméno zřejmě dostal tento býk také proto, že při svém vstupu do plemenitby začínal s plemennou hodnotou pro vemeno na úrovni 134 bodů. A že toto jméno nese oprávněně, ukázal také se svými prvními dcerami, kdy jeho plemenná hodnota pro vemeno v srpnu 2020 je na úrovni 139 bodů. Je tak druhým nejlepším prověřeným býkem, kdy jenom jeden prověřený býk má o bod vyšší hodnocení. Ale i mezi mladými genomickými býků je jenom jeden býk lepší, také jenom o jeden bod. V této špici je ale Impossible jediným býkem, který dosahuje ve všech čtyřech souhrnných znacích exteriéru minimálně jednu směrodatnou odchylku.

Fleckvieh býk Weltmacht – je špičkový býk z osvědčené rodiny

14. 09. 2020 Fleckvieh

V roce 2019, při své premiéře, byl nejmladším na přehlídce býků v Neustdatu, o rok později však již vypadal jako by byl už na přehlídce potřetí, protože za ten rok ohromně vyspěl a dělá čest svému jménu (welt macht – svět tvoří).

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2021 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz