Fleckvieh býk Der Beste, neboli „ten nejlepší“, svoje jméno jenom potvrzuje

news img

Der Beste nemá ve svém původu jenom kombinaci špičkových býků (Dax x Reumut x Mandela), ale také výstavní matku z chovu Heidemarie Ferstl ve štýrském Trofaiachu, která je také vysoce produkční.

Jeho otec Dax, pochází z býka Dell, syna špičkové dcery Ruapa, jménem Jana, z podniku Föttinger. Tato výjimečná kráva se zúčastnila již čtyř velkých výstav. Její výstavní kariéra začala v roce 2009 na Bundesfleckviehschau v Ilshofenu, kdy mezi druhotelkami získala druhé místo. Při výstavě v Ansbachu přesvědčila porotce i publikum a stala se vítězkou mladších krav. V Miesbachu na Bundesfleckviehschau 2014 na 6. laktaci a stejně tak o rok později na 7. laktaci na VFR-Tierschau 2015 ve Wertingenu získala titul starší šampiónka.

V současnosti už má ukončených deset laktací, s průměrnou produkcí 10 388 kg mléka, takže již dávno překročila sto tisícovou hranici celoživotní produkce a přitom se stále těší dobrému zdraví, jak se sami můžete přesvědčit na přiloženém videu. Její maximální laktace byla šestá s 13 207 kg mléka a 4,07 % tuku a 3,31 % bílkovin. Byla také několikrát vyplachována, takže ve stáji je řada jejich dcer. Jana i její dcery nemají začátek laktace nijak vysoký, ale navyšují ji až do stého dne laktace. Možná to je recept pro odolnost a dlouhověkost této rodiny.

Známá je Jana ale také díky svým šesti synům po pěti otcích v plemenitbě, kteří jsou již všichni prověření. U nás jsou registrovaní Impossible RAD-582, Wiscona HG-420, Manuap MOR-235 a Dell BA-130. Kvalitní vemeno je v této rodině zřejmě pěvně zakotvené. Kromě nejslabšího syna, jehož otec měl vemeno 85 a tento syn má vemeno 107, všichni ostatní synové dosahují vemena od 119 bodů výše. Syn Dell, děda býka Der Beste, který už má ohodnocených 963 dcer, má vemeno stále na hodnotě 136 bodů.

Na rozdíl od synů Jany, její pravnuk Der Beste, vykazuje velmi dobrou plemennou hodnotu pro mléko. Prvních pět dcer býka Der Beste ukončilo sto denní laktaci s téměř 3 200 kg mléka a to s dobrou dojitelností a zdravými vemeny. Jeho dcery jsou rámcové, dlouhé a přitahují pozornost svými mimořádně pěknými vemeny, která přesvědčují ve všech dílčích znacích, které mají vliv na trvanlivost a dlouhověkost. Jsou to především hloubka vemene, upnutí předního vemene a závěsný vaz. Není tedy divu, že s hodnotou plemenné hodnoty pro celkovou známku za vemeno na hodnotě 135 (08/20), patří k jedněm z nejlepších zlepšovatelů vemen v populaci. Díky velmi lehkým porodům je také velmi vhodný pro využití na jalovice.

Ke stažení katalogový list býka Der Beste v pdf.

Podívat se také můžete na býka na přiloženém videu.

 

Vloženo: 27. 10. 2020       Stránka: Fleckvieh
Další články

Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

04. 01. 2021 Fleckvieh

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

Fleckvieh býk Warrior – bojovník pro všechny případy – komplexní býk alternativní linie s lehkými porody

02. 11. 2020 Fleckvieh

Slovo warrior v angličtině znamená bojovník a i tady bylo jméno dobře vybráno. Warrior byl už jako genomický býk velmi nadějný. Koneckonců už v té době byl s velkým odstupem nejlepší syn Warberga. Tento náskok s pomocí jeho dcer ještě zvýšil a stal se špičkovým komplexním zlepšovatelem méně obvyklé krve.

Fleckvieh býk Wiscona – stabilní kombinovaný býk s výborným exteriérem

30. 10. 2020 Fleckvieh

O tomto býkovi, synovi Willeho, ze známé a působivé dcery Ruapa Jany, se hodně diskutovalo již jako o mladém býkovi. Jeho matka Jana, z podniku Föttinger, je výjimečná kráva, která se zúčastnila již čtyř velkých výstav. Její výstavní kariéra začala v roce 2009 na Bundesfleckviehschau v Ilshofenu, kdy mezi druhotelkami získala druhé místo. Při výstavě v Ansbachu přesvědčila porotce i publikum a stala se vítězkou mladších krav. V Miesbachu na Bundesfleckviehschau 2014 na 6. laktaci a stejně tak o rok později na 7. laktaci na VFR-Tierschau 2015 ve Wertingenu získala titul starší šampiónka.

ZEPTER - velmi speciální outcross s pěkným vemenem

12. 10. 2020 Fleckvieh

Zepter je zdaleka nejlepší syn Zaspina, který pochází ze vzácné Z-linie. Z matčiny strany se jedná o velmi silnou rodinu krav, vyznačující se utvářením vemene a dlouhověkostí. Matka Zeptera jménem Nele, je dcerou býka Hotoed. Ten pochází ze vzácné linie, z krve býka Huss. Matka potom pochází z rodiny N z farmy Meyer z Colmbachu, z které pochází také býk Manigo MOR-252.

Fleckvieh býk Impossible s gigantickou plemennou hodnotou pro vemeno

29. 09. 2020 Fleckvieh

Slovo Impossible znamená v angličtině nemožný, neproveditelný. Toto jméno zřejmě dostal tento býk také proto, že při svém vstupu do plemenitby začínal s plemennou hodnotou pro vemeno na úrovni 134 bodů. A že toto jméno nese oprávněně, ukázal také se svými prvními dcerami, kdy jeho plemenná hodnota pro vemeno v srpnu 2020 je na úrovni 139 bodů. Je tak druhým nejlepším prověřeným býkem, kdy jenom jeden prověřený býk má o bod vyšší hodnocení. Ale i mezi mladými genomickými býků je jenom jeden býk lepší, také jenom o jeden bod. V této špici je ale Impossible jediným býkem, který dosahuje ve všech čtyřech souhrnných znacích exteriéru minimálně jednu směrodatnou odchylku.

Fleckvieh býk Weltmacht – je špičkový býk z osvědčené rodiny

14. 09. 2020 Fleckvieh

V roce 2019, při své premiéře, byl nejmladším na přehlídce býků v Neustdatu, o rok později však již vypadal jako by byl už na přehlídce potřetí, protože za ten rok ohromně vyspěl a dělá čest svému jménu (welt macht – svět tvoří).

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2021 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz