Rodí se první telata fleckvieh býka Westpointa

news img

Chovatelé zaslali mateřské organizaci fotografii již narozené jalovičky Westpointa.

V dnešní době lze Westpointa popsat jako alternativní linii, protože se svým otcem Wikingerem (synem Willeho HG-329) a otcem matky Herz HCH-013, je bez současné dominantní krve Hutery HCH-008.

Westpoint pochází z osvědčené rodiny krav. Z jeho prababičky Dario, dcery Vanadina RAD-442, pochází prověřený býk Silverstar, jehož synem je např. Siwil BD-096. Dario se vyznačovala bezchybným exteriérem, v rámci něhož vynikalo vynikající žlaznaté vemeno. Babička Westpointa Dari, dcera Everesta EG-037 navzdory vysokému věku (5. otelení) má stále pěkné vemeno a přesvědčuje obrovskou hloubkou těla. I u matky Westpointa Damia bylo mělké, pevně upnuté vemeno předností, bohužel uhynula krátce po otelení na zánět pobřišnice.

Westpoint přesvědčuje vyvážeností svých plemenných hodnot. Dobré mléko s pozitivními složkami, v kombinaci s velmi dobrým indexem masa a výborným fitnessem. Z něho je to především dlouhověkost, zdravá vemena, perzistence a vitalita telat.

Dcery budou rámcové, dobře osvalené, s velmi dobrými končetinami, s vysokým paznehtem a téměř ideálním postojem. A především pěknými vemeny, která budou mělká, s ideální délkou struků a větší šířkou. Navíc s ideálním rozmístěním předních struků a ideálním postavením. K tomu se býk vyznačuje velmi dobrou vlastní plodností.

Ke stažení katalogový list Westpointa.

I u nás již jsou první narozená telata. Z toho úplně první byla dvojčata – býčci, od plemenice na čtvrté laktaci. Ta již dvojčata dala i na své předchozí laktaci.

V této souvislosti se nedávno v zahraničí objevila plemenice, která na první laktaci dala jedno tele, na druhé dvojčata a na třetí trojčata. Otázka u této zprávy zněla: Jak bude tato plemenice pokračovat dále?

Třeba se jí podaří dostat se až na nedávnou světovou raritu na Příbramsku, kde se u skotu narodila paterčata: Světová rarita na Příbramsku: Krávě se na ekofarmě narodila paterčata

Vzácná, i když ne tak neobvyklá, jsou i čtyřčata. V červenci 2018 se v ZD Malči druhotelce narodila čtyřčata - jalovičky, z nichž tři jsou již dnes otelené, a poslední se bude telit v nejbližších dnech. Chovatelská veřejnost je měla možnost vidět na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně 2019.

Jejich porod tenkrát proběhl zcela bez problémů a jejich matka ukončila tuto laktaci s 8 496 kg mléka s 4,35 % tuku a 3,73 % bílkovin. Při dalším telení, stejně jako při prvním, se jí pak narodil jenom jeden býček.

 

Fotogalerie

Čtyřčata.

 Čtyřčata.

 
Vloženo: 31. 08. 2020       Stránka: Fleckvieh
Další články

Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

04. 01. 2021 Fleckvieh

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

Fleckvieh býk Warrior – bojovník pro všechny případy – komplexní býk alternativní linie s lehkými porody

02. 11. 2020 Fleckvieh

Slovo warrior v angličtině znamená bojovník a i tady bylo jméno dobře vybráno. Warrior byl už jako genomický býk velmi nadějný. Koneckonců už v té době byl s velkým odstupem nejlepší syn Warberga. Tento náskok s pomocí jeho dcer ještě zvýšil a stal se špičkovým komplexním zlepšovatelem méně obvyklé krve.

Fleckvieh býk Wiscona – stabilní kombinovaný býk s výborným exteriérem

30. 10. 2020 Fleckvieh

O tomto býkovi, synovi Willeho, ze známé a působivé dcery Ruapa Jany, se hodně diskutovalo již jako o mladém býkovi. Jeho matka Jana, z podniku Föttinger, je výjimečná kráva, která se zúčastnila již čtyř velkých výstav. Její výstavní kariéra začala v roce 2009 na Bundesfleckviehschau v Ilshofenu, kdy mezi druhotelkami získala druhé místo. Při výstavě v Ansbachu přesvědčila porotce i publikum a stala se vítězkou mladších krav. V Miesbachu na Bundesfleckviehschau 2014 na 6. laktaci a stejně tak o rok později na 7. laktaci na VFR-Tierschau 2015 ve Wertingenu získala titul starší šampiónka.

Fleckvieh býk Der Beste, neboli „ten nejlepší“, svoje jméno jenom potvrzuje

27. 10. 2020 Fleckvieh

Der Beste nemá ve svém původu jenom kombinaci špičkových býků (Dax x Reumut x Mandela), ale také výstavní matku z chovu Heidemarie Ferstl ve štýrském Trofaiachu, která je také vysoce produkční.

ZEPTER - velmi speciální outcross s pěkným vemenem

12. 10. 2020 Fleckvieh

Zepter je zdaleka nejlepší syn Zaspina, který pochází ze vzácné Z-linie. Z matčiny strany se jedná o velmi silnou rodinu krav, vyznačující se utvářením vemene a dlouhověkostí. Matka Zeptera jménem Nele, je dcerou býka Hotoed. Ten pochází ze vzácné linie, z krve býka Huss. Matka potom pochází z rodiny N z farmy Meyer z Colmbachu, z které pochází také býk Manigo MOR-252.

Fleckvieh býk Impossible s gigantickou plemennou hodnotou pro vemeno

29. 09. 2020 Fleckvieh

Slovo Impossible znamená v angličtině nemožný, neproveditelný. Toto jméno zřejmě dostal tento býk také proto, že při svém vstupu do plemenitby začínal s plemennou hodnotou pro vemeno na úrovni 134 bodů. A že toto jméno nese oprávněně, ukázal také se svými prvními dcerami, kdy jeho plemenná hodnota pro vemeno v srpnu 2020 je na úrovni 139 bodů. Je tak druhým nejlepším prověřeným býkem, kdy jenom jeden prověřený býk má o bod vyšší hodnocení. Ale i mezi mladými genomickými býků je jenom jeden býk lepší, také jenom o jeden bod. V této špici je ale Impossible jediným býkem, který dosahuje ve všech čtyřech souhrnných znacích exteriéru minimálně jednu směrodatnou odchylku.

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2021 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz